Vím, že nic nevím

pondělí 8. únor 2016 21:40

Cesta neznámou krajinou

Četl jsem před chvílí úvahu pana Konzluba, kde se snažil nějak civilně definovat víru. Vnímám to tak nějak podobně. Ne rozumově, nebo duchovně, ale obyčejně realisticky.

V minulém, článku jsem psal o jakémsi osobním rozhodnutí ve svém mládí. Zjistil jsem i některá historická fakta a dalo by se usuzovat, že jsem byl asi kovaný věřící katolík.

Ano znal jsem katechismus a získal jsem jisté informace o křesťanské víře. Kdyby se mne ale někdo zeptal, jestli jsem věřil, nevím jak bych odpověděl. To že jsem nesvědčil proti faráři neznamenalo, že to byl výsledek mojí víry. Prostě se mi příčila lež a asi bych se zachoval podobně i u jiného člověka.

Po dvaceti letech jsem byl postaven do podobné situace a musel jsem se rozhodnout. Můj výběr byl opět poněkud „ujetý“. Myslím, že jako dospělý jsem již byl ovlivněn něčím jiným. Taky jsem se nechtěl podřídit nátlaku, ale bylo v tom i něco jiného. Dnes vím co.

Když jsem si v Bibli „osahával“ Boha, našel jsem několik příběhů, které mně oslovily. Příběh uzdraveného Námana, příběh o projití Rudým mořem, přejití rozvodněného Jordánu a mnoho dalších.

Pochopil jsem, že jestli chci Boha poznat osobně, musím udělat jakýsi krok do tmy. Dostat se tím do neřešitelné situace, kde Bůh může ukázat svojí moc.

Když se mi tohle podařilo udělat, zažil jsem skutečné osobní setkání s Bohem. To vám potvrdí každý věřící. Ne že bych s ním mluvil, ale věděl jsem, že jedná on. Tuhle skutečnost už vám nikdo nevezme i kdyby se vyškleboval jak chtěl.

Chcete návod na víru? Neznám ho. Vím jen, že to není otázka intelektu, nebo nějakého nadpřirozeného duchovního daru. Nedá se to popsat. Je to tím pádem nepřenositelné. Nemůžete to nikoho naučit.

Přemýšlel jsem jak to k něčemu připodobnit.

Tady je spousta blogerů, kteří pracují s různými tématy. Někdo má rád hudbu a tak jí studuje. Někdo architekturu, tak jí studuje. Někdo dělá skvělé fotky a techniku focení dovedl k dokonalosti.

Ta jejich dokonalá práce ale není ve studiu a technice. Oni to musí nejdřív cítit uvnitř. Je to otázka srdce.

Musíte tím být prostoupeni. Musí to být součástí života. Kolik lidí na světě si sedne večer do křesla a poslouchá Bacha. Kolik lidí čeká ve vikýři na okamžik kdy vidí něco, co jiný neuvidí. Možná až ve výsledku. Okamžik zmačknutí spouště je v srdci.

Někdo miluje gotiku a vidí v ní obrovskou dokonalost. No technicky je možno stavbu ohodnotit vcelku lehce. Ale poznat ducha stavby? Vidět v každém detailu duchovní rozměr díla? To mnoho lidí neumí. Na to musí být nějaké vnitřní uzpůsobení.

Zajímavé, že kdo je vnitřně vnímavý, vcelku rychle vidí stejné věci i když není odborník. Můžu milovat mistry v malířství, v hudbě, v jakémkoli umění i když o tom zhola nic nevím. Je to otázka ducha.

Můžu s odborníky sdílet jejich nadšení a nevědět o tom vůbec nic.

Teď si asi znova naběhnu. Neznám noty, nenaučil jsem se na žádný nástroj, protože rodiče neměli peníze na výuku. Hrál jsem s mnoha skupinami a orchestry na bicí. Různé žánry. Trochu jsem zpíval, ale pouze jako samouk.

Někdy v roce 1967, hrál se svým orchestrem v Trutnově, Karel Vlach. V přírodním kulturním středisku, kde se dnes odehrávají Havlovské festivaly. Kdo jste Vlacha slyšeli v reále, potvrdíte, že to byla síla. Perfektní sestava, aranžmá a duch toho malého člověka. Seděl jsem v hledišti a stále mi něco vadilo. Pak mi to došlo, někdo v tom obrovském tělese hrál falešně. Nemohl jsem pochopit jak to můžu vnímat. Dodal jsem si odvahy a o přestávce jsem zašel za panem Vlachem. „Moc se omlouvám, pane Vlach je to možné, že slyším někoho falešně hrát? Já hudbě vůbec nerozumím.“ Usmál se a řekl : „Já to vím, ono se v přírodě strašně špatně ladí, není tady akustika a hráči se neslyší. Hochu máte dar, že jste to vnímal.“ Tak a teď mi řekněte jak je to možné. Mám absolutní sluch, nebo slyším co nemám? A to je se vším. Jistě jste si to každý z vás vyzkoušel.Nemyslím v hudbě. Reagujete na psaní o gotice, o moderní hudbě, ale i vážné. Líbí se vám fotografie a rozumíte jejich „duchu“. Líbí se vám malířské umění, ale i sochařské. Není to vaše parketa, ale rozumíte si. Umíte to vysvětlit? Asi ne, že.

No a jsem zpátky u víry v Boha. Neumím ho vysvětlit, s bídou mu trochu rozumím, nějak ho vnímám, ale nevím jak. Mám někdy jasné důkazy o jeho existenci a za chvíli zas obrovské pochybnosti. Třeba kvůli existenci smrti, nemocí, bídy, válek, holokaustu. Nespravedlnosti, nepotrestaných trestných činů, hnusné sobecké politice a nemorálnímu chování tzv. křesťanů.

Mám stejné otázky jako každý z vás a neumím si na ně odpovědět. Pak ovšem opravdu musí nastoupit víra, že Bůh má skutečně řešení na všechnu bídu světa.

Vidíte a právě v tom tvořivém potenciálu člověka, vidím dokonalost božího stvoření. Dal nám kus toho co umí on sám.

Máte-li v sobě kousek té „srdeční“ vnímavosti, musíte zákonitě cítit, že k radosti ze života, chybí jen poznat odkud to pochází.

Samozřejmě to můžete cítit úplně jinak. Není to dogma, ani odborný teologický výklad. Klidně mi to můžete rozcupovat, jsem na to zvyklý.

 

 

 

 

 

Ladislav Fröde

Ladislav Fröde

Ladislav Fröde

Psát budu o všem, co jsem v životě osobně prožil a jak vnímám dnešní svět. Rád bych to dělal i mírně humornou formou.

Žiju, žiju, dívám se, a zase žiju. Občas něco napíšu a zase pomalu žiju. Doufám, že mi to ještě chvíli vydrží. Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Když řešení nemáš, starosti nepomohou.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora